Logo Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Mstowie

23 lata oficjalnej współpracy i partnerstwa pomiędzy Szkołą Podstawową w Mstowie a Rhönschule Gersfeld.

Ocena 0/5

W dniach od 26 maja do 4 czerwca 2026 roku grupa 17 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mstowie  oraz z Szkoły Podstawowej w Mokrzeszy i  Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Małusach Wielkich uczestniczyła w programie polsko-niemieckiej wymiany szkolnej w Gersfeld. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu Jugendwerk, nad całością przedsięwzięcia czuwała koordynator pani Aleksandra Bekus, a opiekę nad młodzieżą podczas wyjazdu sprawowały panie Małgorzata Porębińska-Niesmaczny oraz Dominika Baryś. 

 Podróż rozpoczęła się 26 maja wyjazdem z częstochowskiego dworca autobusowego w kierunku Fuldy. Na miejscu, w środowy poranek, polscy uczniowie zostali serdecznie powitani przez niemieckie rodziny goszczące. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem integracji – wieczorem w klubie sportowym zorganizowano wspólne grillowanie, gry, zabawy oraz zawody sportowe, w których udział wzięli także rodzice. Oficjalne powitanie przez Dyrekcję Szkoły Rhönschule Gersfeld odbyło się w czwartek rano, co zapoczątkowało intensywny czas pełen wrażeń. 

 Program wymiany obfitował w atrakcje edukacyjne i turystyczne. Uczniowie odwiedzili górę Wasserkuppe w górach Rhön, gdzie zwiedzili muzeum oraz najstarszą na świecie szkołę szybowcową, a także szaleli na torze saneczkowym w parku rozrywki. Kolejne dni przyniosły lekcję historii. Młodzież zwiedziła „barokowe miasto” Fuldę, podziwiając Katedrę Świętego Zbawiciela i św. Sebastiana oraz panoramę z wieży zamkowej Schlossturm. Niezapomnianym punktem programu była również poniedziałkowa wycieczka do Würzburga, obejmująca zwiedzanie z przewodnikiem Twierdzy Marienberg, spacer po Starym Moście nad Menem (Alte Mainbrücke) oraz udział w tradycyjnym festynie szkolnym i wieczornej dyskotece.

Wymiana połączyła edukację z czystą rozrywką – młodzież spędziła pełen emocji dzień w parku rozrywki Freizeit-Land Geiselwind. Ostatni dzień pobytu w Niemczech upłynął pod znakiem natury podczas wędrówki nad jezioro Guckaisee, zakończonej wspólnym posiłkiem. W środowy wieczór, 3 czerwca, na dworcu w Fuldzie nastąpiło pełne wzruszeń pożegnanie z niemieckimi partnerami. Cała grupa bezpiecznie powróciła do Częstochowy 4 czerwca, przywożąc ze sobą nie tylko wspomnienia i nowe przyjaźnie, ale także cenne doświadczenia kulturowe i językowe. 

 Młodzież i nauczyciele z niecierpliwością oczekują rewizyty niemieckich uczniów, którzy odwiedzą Szkołę Podstawową w Mstowie, by poznać polską kulturę i tradycje.

 Warto wspomnieć, że współpraca między Szkołą Podstawową w Mstowie i Rhönschule Gersfeld trwa od 2003r.

  Organizatorzy oraz uczestnicy wymiany składają serdeczne podziękowania organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) za wsparcie i finansowanie projektu polsko-niemieckiej wymiany młodzieży szkolnej Jugendwerk. Wyrazy głębokiej wdzięczności kierujemy do koordynatorów oraz dyrekcji Rhönschule Gersfeld za doskonałą organizację całego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania należą się polskim i niemieckim rodzicom za ich ogromne zaangażowanie, pomoc w realizacji programu oraz ciepłe przyjęcie młodzieży w domach, które stworzyło wyjątkową, rodzinną atmosferę podczas całego wyjazdu . 

 

 

Koordynator projektu: mgr Aleksandra Bekus

Galeria zdjęć

20260528_091850 20260527_175831 20260527_175852 20260528_080559 20260528_080932 20260528_080936 20260528_090001 20260528_092047 20260528_110417 20260528_115410 20260528_124008 20260529_104616 20260529_114645 20260601_100731 20260601_122128 20260601_122225 20260601_184502 20260601_184521 20260601_184526(1) 20260601_184526 20260601_192849 20260602_110715 20260602_114108 20260603_212858 BMOE8180 BPQX6420 CPBU9717 DLCE7026 EDDF7017 ESSL8349 FDCG8941 GKPX9176
powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności